budget kerst
|

Geen stress met kerst: budgetvriendelijk de feestdagen door

De feestdagen in december zorgen vaak voor mooie momenten, blije kindertjes, toffe cadeaus en gezellige kerstdiners met de familie. En toch is het niet voor iedereen even vanzelfsprekend. Wat dacht je van mensen die geen familie hebben met de feestdagen – of het nou is omdat dierbaren zijn overleden of in het buitenland wonen, misschien door ruzies in de familie, er zijn genoeg redenen te bedenken waarom iemand alleen is met kerst. Dat wil ik je dan ook meegeven, weet je dat je buurman of een vriendin of anyone in je omgeving alleen is met de feestdagen – nodig die dan uit! En wat dacht je van ouders die te weinig geld hebben voor cadeautjes voor de kinderen, kerstdiners of een kerstvakantie. De decembermaand is niet goedkoop, en dat zorgt weer voor veel stress. Dus ja Sinterklaas en kerst zijn voor veel mensen hele gezellige dagen, maar het is niet voor iedereen even vanzelfsprekend. Houd de kerstgedachte even vast en help daar waar mogelijk.

Kerst on a budget: tips

En zit je zelf bijvoorbeeld financieel krap? Wees er dan bewust dat samen zijn belangrijker is dan een vet duur cadeau. Tijd (en mooie herinneringen) is het mooiste cadeau. Je kunt je kinderen misschien geen dure spelcomputer geven, maar een avondje de mobieltjes wegleggen en samen lachen en spelletjes spelen is ook echt waardevol.

Licht, muziek, action!

Feestelijke decoratie hoeft niet duur te zijn. Met een beetje creativiteit en een shitload aan kerstverlichting heb je de sfeer eigenlijk al snel te pakken. Kerstverlichting kun je al supergoedkoop regelen – van lichtgordijnen tot aan lichtsnoeren, voor binnen en voor buiten. Koop een boel kerstlichtjes en laat je woning shinen! Met een beetje hulp van Maria Carey en Wham heb je in een handomdraai én on a budget de feestsfeer al voor elkaar. Hey, en even, gebruik een timer voor al je lampjes want ook elektriciteit kost geld natuurlijk.

Maak je kerstdecoratie zelf

Toen ik zelf klein was, maakte ik met mijn moeder kerstdecoratie. Ik vond het hartstikke leuk. We maakten zelf kaarsjes – daar heb je goedkope kits voor maar er zijn ook ‘echte’ manieren. Wij deden het met een kant en klare kit. Echt leuk om te doen voor kinderen, en helemaal mooi als je er een echt gezinsactiviteit van kunt maken.

Het tweede wat we deden was wandelen in de bossen en allerlei ‘natuurspul’ meenemen, vooral dennenappels, kastanjes en mooie blaadjes. Deze spoten we thuis goud. Weinig werk, maximaal effect. Het zag er altijd echt mooi uit. En het zoeken naar de juiste dingen tijdens de wandeling zorgde ook altijd voor leuke momenten.

Inspiratie

Verder ben ik fan van Pinterest om inspiratie op te doen voor dit soort momenten. Stop bijvoorbeeld die eerdergenoemde lichtsnoer in een fles op de dinertafel, en het ziet er alweer feestelijk en zelfs best chique uit. Wat kaneelstokjes ertussen, je eigengemaakte kaarsen, wat gouden dennenappels en eventueel een sinaasappel uit de oven en je hebt écht een mooie tafel.

Er zijn ook veel ideeën te vinden om zelf een kerstkrans te maken. Ik zag ook iemand die met zo’n lichtsnoer en wat spijkers aan de muur een kerstboom had gemaakt. Ok, ik kan me voorstellen dat je een echte boom met kerstballen wilt, maar het zag eruit als een leuk alternatief. Dus ik zou zeggen speur even Pinterest af en zoek op woorden als diy Christmas of Christmas decorations.

Recycle, upgrade, denk om

Tenslotte zou ik nog aanraden om goed te kijken naar wat je al hebt liggen van voorgaande jaren. Al zijn het kerstkaarten die je gekregen hebt bijvoorbeeld. Deze kun je weer knippen of plakken en er bijvoorbeeld naambordjes van maken voor het kerstdiner, of je kunt er een collage van maken of een postertje voor op je raam. Maar ook oude kerstballen en andere ornamenten kun je upgraden. Denk ook aan oude jampotjes en dat soort dingen. Met glas kun je veel doen. Kortom, denk om: je hebt vast heel veel dingen in huis die je om kunt toveren naar mooie kerstdecoraties.

Cadeautjes

Dit kan een lastige zijn wanneer je jonge kinderen hebt. Ben je onder volwassenen, dan is het namelijk prima te doen om een cadeau budget af te spreken dat voor iedereen haalbaar is. Met kinderen is het soms lastig omdat je ze de duurste grootste cadeaus gunt, maar eerlijk – ze zullen waarschijnlijk net zo blij zijn met wat grappige en goedkope spelletjes. De stress ligt meestal bij de ouder die voelt dat ie tekort schiet, dan bij het kind dat helemaal happy is en die het totaal niet boeit of het cadeautje 3 euro of 30 euro kostte.

Toch wat tips wanneer je wel op zoek bent naar die ene dure fiets of spelcomputer. Begin zo vroeg mogelijk in het jaar met zoeken. Hoe dichterbij de kerstdagen hoe duurder alles wordt. Zoek op Marktplaats, in kringloopwinkels en op Vinted. Ik heb dit jaar serieus leuke en vooral originele filmcadeaus gevonden op Vinted voor mijn dochter bijvoorbeeld. Maar je moet er wel even de tijd voor nemen.

Je kunt ook cadeaus maken. Wat dat wordt hangt er een beetje vanaf wat je kunt. Kun je bijvoorbeeld supergoed haken of breien? Nou, ga je gang. Ben je een held in het maken van filmpjes, kun je zingen, kleien, tekenen, schilderen? Maak je de cadeaus zelf, dan heb je in ieder geval een uniek en persoonlijk cadeau toch? Wat je ook geeft als cadeau, probeer niet teveel te stressen en vergeet niet dat het samen zijn, het lachen, de gezelligheid, werkelijk waar de mooiste cadeaus zijn. Relax en geniet.

Het doet me overigens denken aan iets. Toen mijn kinderen klein waren, had ik het altijd best moeilijk met kerst. Ze dropten namelijk de meest uitgebreide en dure wensenlijstjes bij me. Ik was alleenstaande moeder van drie dus het budget was best krap. Toen ze ouder werden, kreeg ik opeens wensenlijstjes die veel meer bescheiden waren, super goedkope dingen stonden erop. Bleek dus dat ze al die jaren dachten dat “de kerstman betaalde, dus we vroegen zoveel mogelijk aan hem zodat mama het niet hoefde te betalen”. Tot ze erachter kwamen dat mama de kerstman was. Bummer 🙂

Oh ja en maak je cadeaupapier. Cadeaupapier kopen is het meest onzinnige dat er bestaat. Het is duur en totaal niet duurzaam of milieuvriendelijk. Ik heb ooit een artikel geschreven over alternatieven, check die even hier.

Eten

De budgetoplossing voor het kerstdiner ligt best voor de hand. Laat iedereen zelf iets meenemen. Het is leuk omdat je verschillende hapjes hebt, het scheelt gestress want je staat niet de hele dag in de keuken, het scheelt geld want iedereen draagt bij. Met andere woorden, dit is de beste oplossing. Vind je dat maar saai? Verbind er een thema aan. Een reis rond de wereld, iedereen kiest een bepaald land en maakt een gerecht uit dat land. Superleuk! Of een Noordpool-diner of een allesgroenenrood-diner. Laat je creativiteit erop los. En serieus, kip is lekkerder dan kalkoen en die rode besjes zijn toch veel te zuur.

En aan dat thema kun je weer een dresscode hangen. Leuk toch? Dan wil ik je wel meegeven dat je het beste een dresscode kunt geven op basis van een kleur of sfeer, dus ‘dresscode: rood en groen’ of dresscode ‘Santa’ zodat men altijd wel wat heeft hangen dat bij het thema hangt. Zou je bijvoorbeeld dresscode: doe je kerstsweater aan of draag glitter, dan heb je weer kans dat mensen iets speciaal voor de gelegenheid moeten kopen en je wilt ze vooral niet op kosten jagen.

Lenen

Last but not least, denk ook aan dingen lenen dus zowel qua decoratie (bij de buren?), als bijvoorbeeld stoelen als je die tekort komt voor het diner (via de buurtapp?) of toch die ene glitterjurk van je moeder lenen. Je kunt ook ruilen tijdelijk. Dat werkt bijvoorbeeld goed met spelletjes. Wellicht hebben je buren Hitster al zo vaak gespeeld dat ze het zat zijn en kun je ruilen met dat ene partyspel dat jij nog hebt liggen.

Ik hoop dat je iets hebt aan deze tips. Waar het uiteindelijk op neerkomt is: don’t break de bank en laat je niet gek maken. Die financiële kater waar je in maart nog last van hebt is werkelijk niet nodig. Wees lief voor je dierbaren én voor jezelf. Mooie herinneringen zijn waardevoller dan wat voor materieel spul ook. Fijne feestdagen!

Vergelijkbare berichten

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.